De onafhankelijke commissie voor de milieueffectrapportage die bij wet is ingesteld om advies te geven over de kwaliteit van milieueffectrapporten, herkent het beeld dat er minder milieueffectrapporten worden gemaakt en de kwaliteit ervan onder druk staat.
Dat laat de Commissie m.e.r. weten in reactie op eerder deze week gepubliceerd onderzoek van platform voor onderzoeksjournalistiek Investico voor De Groene Amsterdammer en dagblad Tubantia. Uit dat onderzoek bleek dat de gevolgen van grote bouwprojecten in Nederland steeds slechter worden getoetst op de gevolgen voor milieu, gezondheid en natuur.
Het aantal milieueffectrapportages voor grote bouwprojecten is de afgelopen tien jaar meer dan gehalveerd. Bovendien zijn de resterende studies vaak onder de maat: bijna 70 procent van de rapporten die vorg jaar door de expertcommissie werden beoordeeld, vertoont belangrijke tekortkomingen.
Volgens de Commissie m.e.r. vragen overheden de comissie de afgelopen jaren minder vaak rapporten te toetsen. Dit zou samenhangen met wetswijzigingen in de afgelopen jaren. Met de Omgevingswet zal verplichte inschakeling van de commissie nog minder vaak het geval zijn. De formatie van de commissie is inmiddels al aangepast aan het lagere werkaanbod.
Over de kwaliteit van milieueffectrapporten maakt de Commissie m.e.r. zich al langer zorgen. De commissie heeft haar zorgen over de kwaliteit van milieuonderzoek onder andere in haar jaarverslagen meermaals geuit. Het belang van onafhankelijke toetsing blijkt uit het feit dat ongeveer 2/3 van de door de commissie beoordeelde rapporten onvoldoende zijn. Om milieu, gezondheid en natuur beter te beschermen, pleitte de commissie er recent nog voor om rapporten van onvoldoende kwaliteit verplicht nogmaals door de Commissie te laten toetsen.
Handhaving is niet de taak van de commissie, maar tegelijkertijd ziet zij geregeld dat onterecht geen milieueffectrapporten worden opgesteld. Dat maakt dat betrouwbare milieu-informatie vaak ontbreekt, waardoor rechtsbescherming van burgers en de omgevingskwaliteit risico lopen, aldus de commissie.