Tijdens de EU-Milieuraad pleit demissionair staatssecretaris Aartsen voor het versterken van de Europese markt voor hergebruikte grondstoffen. Hiervoor zijn duidelijke afspraken nodig wanneer iets afval is en wanneer een grondstof. Ook wil hij recyclers beschermen tegen goedkoop plastic.
In Luxemburg vindt vandaag (21 oktober) de EU-Milieuraad plaats. Demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen van Openbaar Vervoer en Milieu gebruikt de raad om de Nederlandse inzet duidelijk te maken voor de nieuwe Europese circulaire-economiewet, die de Europese Commissie volgend jaar gaat presenteren.
Zo pleit Aartsen voor het versterken van de Europese markt voor hergebruikte grondstoffen. Hiervoor zijn onder meer duidelijkere afspraken nodig wanneer iets afval is en wanneer het een grondstof is. Hij wil dat hierover eenduidige regels komen in alle EU-lidstaten, zodat het aantrekkelijker wordt om deze materialen in Europa te houden, te verhandelen en hier te verwerken tot nieuwe producten. “Het is belangrijk dat we in heel Europa dezelfde regels hanteren en er op dezelfde manier uitvoering aan geven: wat is afval en wat is grondstof”, zegt hij. “Dat maakt het makkelijker om materialen tussen landen te vervoeren en goed te verwerken. En we moeten zorgen dat grondstoffen hier blijven en opnieuw worden gebruikt. Denk bijvoorbeeld aan kritieke metalen zoals kobalt en lithium, die in onze telefoons en batterijen zitten. Die verdwijnen nu vaak in verbrandingsovens, of naar het buitenland, terwijl we ze juist hier in Europa moeten houden en hergebruiken. Zo verkleinen we onze afhankelijkheid van landen als China, versterken we onze economie en creëren we nieuwe kansen voor ondernemers.”
Daarnaast wil Aartsen Europese afspraken maken over gerecycled plastic. “Daarmee creëren we een eerlijke markt waarin Nederlandse en Europese bedrijven kunnen concurreren, innoveren en banen behouden. Want puur op prijs kunnen onze recyclers het niet opnemen tegen goedkoop nieuw plastic van buiten Europa. Mondiale afspraken zijn er in Genève helaas niet gekomen, dus des te belangrijker dat we in Europa samen optrekken. Dat is vandaag mijn boodschap aan mijn Europese collega’s.”
Verder pleit hij duidelijke eisen aan producten bij ontwerp die gelden in de hele Europese Unie. Daar ligt al een EU-kader voor en hij vindt het belangrijk om dit kader snel uit te werken voor verschillende producten om grondstoffen binnen de EU-grenzen te houden. Aartsen: “We willen zo min mogelijk afhankelijk zijn van andere landen als het gaat om kritieke grondstoffen. Dat wil zeggen dat we slim om moeten gaan met de grondstoffen die we al hebben in Nederland in Europa. Niet weggooien, maar hergebruiken. Iedereen heeft thuis oude telefoons of batterijen, dus laten we gebruikmaken van de materialen die daarin zitten. Zo maken we onze economie niet alleen schoner, maar vooral ook sterker en minder afhankelijk van andere landen. En kunnen Nederlandse ondernemers er een gezonde boterham aan verdienen.”