Categorie: Politiek en beleid | Gepubliceerd: 20 november 2025

NVCE ziet circulaire oplossingen voor Jetten en Bontenbal

Voordat de formatie echt kan beginnen zijn Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) op zoek naar overeenstemming over een aantal onderwerpen. Volgens de Nederlandse Vereniging Circulaire Economie zijn circulaire oplossingen beschikbaar.

Verkenner Wouter Koolmees heeft op 11 november D66 en het CDA aangewezen om binnen drie weken een “positieve agenda” op te stellen. Daarmee bedoelt hij dat de partijen het eens moeten worden over een aantal onderwerpen: migratie, wonen, veiligheid en defensie, stikstof en het investeringsklimaat. Andere partijen kunnen daarna beoordelen of zij aanknopingspunten zien voor verdere samenwerking. De Nederlandse Vereniging Circulaire Economie (NVCE) ziet kansen in deze aanpak. Een sterk vestigingsklimaat vraagt om meer dan alleen lage lasten, schrijft de organisatie die afgelopen maart gelanceerd werd tijdens de Nationale Conferentie Circulaire Economie. Even belangrijk is zekerheid van grondstoffen. Het is daarom zaak dat Nederland investeert in circulaire industrieën, zoals aluminiumrecycling, maar ook in hoogwaardige reparatiebedrijven. Door meer grondstoffen in eigen kringloop te houden bouwen we aan een weerbare en welvarende economie, en zijn we ook minder afhankelijk van landen die Nederland en Europa minder goed gezind zijn.

Maar circulair gedachtegoed komt van pas bij meer dan alleen de economie. De NVCE stelt dat de circulaire economie ook oplossingen kan bieden voor een aantal van de overige thema’s waarmee D66 en CDA op dit moment over aan het puzzelen zijn. Zo kunnen slim hergebruik van reststromen, reparatie en efficiënter materiaalgebruik bijdragen aan betaalbare woningen, een toekomstbestendige landbouwsector én een veiligere samenleving.

Als Bontenbal en Jetten er niet uitkomen, dan staan ondernemers, kennisinstellingen en overheden volgens de NVCE klaar om mee te denken en te bouwen aan een langetermijnvisie. Ook is de organisatie optimistisch dat de heren circulariteit expliciet zullen opnemen in hun agenda als onderdeel van het opbouwen van een toekomstbestendige economie en een veilig en onafhankelijker Nederland.

De reden voor dit optimisme is niet ver te zoeken. De NVCE begint haar oproep met een citaat van Rob Jetten uit 2023, toen hij nog minister voor Klimaat en Energie was: “Als we nu snel zijn, kunnen we zorgen dat het Nederlandse bedrijfsleven het meest competitieve in heel Europa is met groene producten. [...] Laten we zorgen dat iedereen straks Nederlands circulair plastic koopt.” Ook in Bontenbal kan de NVCE zomaar een machtige bondgenoot hebben. De huidige fractievoorzitter was voorheen woordvoerder circulaire economie voor het CDA.